NAJSYMPATYCZNIEJSZY SĘDZIA ŚWIATA I LUDZKA TWARZ WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

NAJSYMPATYCZNIEJSZY SĘDZIA ŚWIATA I LUDZKA TWARZ WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚĆ

Sędzia Francesco Caprio (Frank Caprio) nazywany jest najsympatyczniejszym sędzią świata. Urodził się w 1936 roku, ale wciąż jest czynny zawodowo, gdyż urząd sędziego w USA sprawuje się dożywotnio. Jest głównym sędzią miejskim w Providence, Rhode Island i byłym przewodniczącym Rady Gubernatorów Rhode Island. Jego praca sądowa jest transmitowana w telewizji w programie Caught in Providence . Programy wyglądają na wyreżyserowane (w stylu “naszej” Sędzi Anny Marii Wesołowskiej), ale są to autentyczne rozprawy.

W 2017 r. Filmy pokazujące sposób procedowania przez sędziego Caprio rozeszły się wirusowo, z ponad 15 milionami odsłon. W 2019 r. program Caught in Providence zbliżał się do 100 milionów obejrzeń (od roku 2015).

Frank Caprio urodził się jako środkowy z trzech synów rodziców Antonio i Filomeny Caprio w włosko-amerykańskiej dzielnicy Federal Hill w Providence. Jego ojciec był włoskim imigrantem z Teano we Włoszech, a jego matka pochodziła z Providence. Jego ojciec pracował jako handlarz owocami i mleczarz.

Caprio uczęszczał do szkół publicznych w Providence, pracując na zmywaku do naczyń i szyjąc buty. Ukończył Central High School. Uzyskał tytuł licencjata w Providence College. Po ukończeniu studiów zaczął studiować prawo w Hope High School w Providence, Rhode Island. Podczas nauki w Hope, Caprio uczęszczał do Suffolk University School of Law w Bostonie, uczęszczając do szkoły nocnej. Doprowadziło to później do przystąpienia do zawodu prawniczego.

Caprio – jak sam mówi – chciałby nadać wymiarowi sprawiedliwości ludzką twarz. Jednym z jego zwyczajów jest proszenie do siebie dzieci, które przyszły na salę sądowa razem z rodzicami i radzenie się ich w sprawie dalszych postanowień. Są to przeważnie drobne sprawy wykroczeniowe, a nie poważne sprawy kryminalne, gdzie tego typu zachowanie byłoby nie do zaakceptowania.

Pewnego razu rozpatrywał sprawę pochodzącego z Afryki ojca, który przekroczył prędkość o 10 kilometrów na godzinę. W czasie rozprawy mężczyźnie towarzyszyła żona z małym dzieckiem na ręku i kilkuletni syn. Sędzia poprosił, aby cała rodzina podeszła do przodu, a potem zaczął rozmawiać z kilkulatkiem. Publiczność nie mogła powstrzymać śmiechu.

– Rozmawiamy o twoim tacie: jest winny czy niewinny? Co byś powiedział?
– Winny!
– Uczciwy chłopiec! Możesz wrócić na miejsce.
„A więc oficjalnie: jesteś winny! Ale za to masz cudowną rodzinę. Dam ci kredyt zaufania za to, że dobrze jeździłeś w Afryce. Bądź ostrożny” – podsumował sędzia (link do filmu z tej sprawy – poniżej).

Innym razem miał zająć się „przestępstwem”, jakie popełniła kobieta, która zostawiła swój samochód na parkingu o 9.59, podczas gdy parkowanie było dozwolone dopiero od 10.
– Pogwałciłaś porządek miasta – mówił ze śmiechem sędzia pokazując grubą księgę ze wszystkimi przepisami, których należy przestrzegać. – Co masz zamiar powiedzieć mi na ten temat?
– Cóż, zegar w samochodzie wskazywał 10…
– A więc teraz obwiniasz zegar? Czego w tej sprawie domaga się sprawiedliwość? – to pytanie sędzia skierował do swojego asystenta. – Może więzienia?

„Myślę, że 9.59 jest wystarczająco blisko 10. Oddalam sprawę” – zakończył rozbawiony Caprio.
W swojej pracy sędzia Caprio niekiedy natyka się jednak na prawdziwe ludzkie dramaty. W marcu 2017 r. na sali sądowej pojawiła się Andrea, która nie wiedziała, że ma dwa zaległe mandaty z lat 2004-2006 i kilka najnowszych za złe parkowanie.
W czasie rozmowy ujawniła, że rok wcześniej w tragiczny sposób zginął jej syn. Po jego śmierci musiała uregulować jego zaległy dług w wysokości 75 dolarów. Gdy wyszła z urzędu po uiszczeniu tej należności, za szybą swojego samochodu znalazła mandat. Krótko później przy okazji wizyty w kolejnym urzędzie chciała kupić bilet parkingowy, ale parkomat nie działał – miała dowód w postaci zdjęcia. Mimo tego otrzymała kolejny mandat.
Opowiadając swoją historię kobieta nie potrafiła powstrzymać łez. Okazało się, że zmaga się z depresją i problemami mieszkaniowymi z powodu swojej złej sytuacji finansowej.
– Wezmę w Twojej sprawie pod uwagę wszystkie okoliczności, które mi przedstawiłaś. Nikt nigdy nie chciałby przejść przez to, co Ty. Zredukuję twój dług do 50 dolarów. Ile czasu potrzebujesz, aby je zapłacić?
– Mam w tej chwili tyle przy sobie.
– Zostałabyś przez to bez pieniędzy?
– Zostałoby mi 5 dolarów.
– Nie mam zamiaru zostawiać Cię tylko z 5 dolarami. Oddalam całą sprawę.

„Życie jest sztuką balansowania. Staramy się traktować je ze sprawiedliwością, pewnym rodzajem współczucia, a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem” – mówi Caprio w jednym z wywiadów. LINKI (wszystkie rozprawy są autentyczne):
https://www.youtube.com/watch?v=d0Gkhxx3Gmshttps://www.youtube.com/watch?v=NiMcmL3n07Yhttps://www.youtube.com/watch?v=XlYmKnQWLIc

Jeżeli interesują Państwa inne filmy z rozpraw prowadzonych przez sędziego Caprio, wystarczy wpisać na stronie You Tube hasło: “Frank Caprio”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry