Co z Rosją po wojnie ?

W kwestii przyszłości Rosji wiadomo oczywiście niewiele. Wszystko zmienia się dość dynamicznie i zależy od tak wielu czynników, że sama prognoza to delikatne wróżby. Analitycy (Ci sami, którzy wieszczyli brak wojny z Ukrainą) tym razem zapowiadają, że za tydzień upadnie cała rosyjska gospodarka. (Tak jakby opierała się ona jedynie na meblach z Ikei i hamburgerach McDonalds) Sam handel, podobno nadal całkiem nieźle prosperuje (przez Chiny) a, jedyne co dokucza importerom to ceny rubla oraz zwiększone koszty transportu. Dobre i to. Tak czy inaczej, Rosja przegrała coś znacznie większego. Przegrała wojnę propagandową a tym samym wojnę geopolityczną. Skutek jest taki, że tzw. “stolik” się przewrócił i teraz ten, kto pozbiera karty z podłogi, wygra cały konflikt. Wszystko wskazuje na to, że największym wygranym będą Chiny.

A w samej Rosji cóż – podobno marcowe trzęsienie ziemi. Plotki głoszą, że jest trzech pretendentów na nowego cara. Siergiej Sobanin technokrata – powiązany z Jedną Rosją i polityką Putina, Kasparow liberał popierany, przez zachód, którego nie chcą służby oraz Aleksiej Nawalny, który jest dla Polski najgorszym z wariantów, bo jest skrajnym nacjonalistą.

W samej Moskwie podobno już się zaczęło. Wczoraj wieczorem miało dojść do aresztowania Szefa wywiadu zagranicznego FSB. Ochrona Kremla przestała nawet udawać, że między nimi a FSB nie ma otwartej wojny o wpływy. Wojna o władze podobno została rozstrzygnięta. Służby już wybrały następcę Putina / ma nim być mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Jak ptaszki ćwierkają, inicjatorem zmiany ma być minister obrony Siergiej Szojgu, którego Putin już wyznaczył na kozła ofiarnego ewentualnej przegranej wojny. Jeśli ten tego nie zrobi, to straci głowę.

Kim jest ów mer Moskwy, który ma największe szanse na przyszłe przywództwo w Kremlu? Jest prawnikiem, byłym wicepremierem i technokratą, który od lat ma być związany z FSB.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Siergiej_Sobianin

Przemysław Gołębski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry